Välkommen till fotograf Sara Flodin Jisfälts site med arbetsprover.
Lördagen den 9 december 2023 - klockan 03:30

De kan rädda liv i vatten


Text & Foto/©: Sara Flodin Jisfält 2020-08-02

Bild: © Sara Flodin, Tidningen Hundetablissemanget

<span>Lotta och Delfi, \
Bild: © Sara Flodin, Tidningen Hundetablissemanget
Lotta och Delfi, "Faniloharoos Dilightfull dolfhin" på väg ut i båten som ros av Niklas som är utbildad roddare. Både figuranter och roddare på vattenprovet måste vara utbildade för uppdraget.

<span>Matilda Persson & hennes Landseer Curran, \
Bild: © Sara Flodin, Tidningen Hundetablissemanget
Matilda Persson & hennes Landseer Curran, "Flugdammens Curry" vann SM i vatten 2019 & får behålla titeln till nästa år. Nu satsar Matilda på att kvala in alla tre hundarna till 2021 års mästerskap.

<span>Fredrik Jansson tränar för att göra första start i elitklass med sin Landseerhanne Scooby, \
Bild: © Sara Flodin, Tidningen Hundetablissemanget
Fredrik Jansson tränar för att göra första start i elitklass med sin Landseerhanne Scooby, "Flugdammens Eros".

Enya eller \
Bild: © Sara Flodin, Tidningen Hundetablissemanget
Enya eller "Radiant Jewel Vom Kitzsteinhorn", som hunden heter, är Marres yngsta och mest orutinerade tävlingshund. De tävlar i startklass, men matte Marre Stigell har även en hund, Aquila "Radiant Star's Audacious Aquila" som hon vunnit SM med 2015 och 2016.

<span>Matilda & Curran, </span><span>\
Bild: © Sara Flodin, Tidningen Hundetablissemanget
Matilda & Curran, "Flugdammens Curry", gjorde SoR-provet 2017, första tävlingsstart 2018 & vann det svenska mästerspet 2019.

<span>Haiwa, \
Bild: © Sara Flodin, Tidningen Hundetablissemanget
Haiwa, "Faniloharoos Loving You" är uppfödd av Lotta men räknas nu till Matildas "hundstall".

Förra helgen träffades Sveriges topp i livräddning för att träna inför kommande vattenprov. Möt ekipagen i ett reportage & webb TV-inslag.


Matilda Persson & hennes Landseer Curran, \
Bild: © Sara Flodin, Tidningen Hundetablissemanget
Matilda Persson & hennes Landseer Curran, "Flugdammens Curry" vann SM i vatten 2019 & får behålla titeln till nästa år. Nu satsar Matilda på att kvala in alla tre hundarna till 2021 års mästerskap.

Den smidiga Leonbergern kastar sig våghalsigt ut från flotten och ner i vattnet för att apportera. Efter just detta hopp för att hämta en apportbock i trä. Med apportbocken i munnen simmar hunden, som heter Enya "Radiant Jewel Vom Kitzsteinhorn", mot matte Marre Stigell som tagit sig ner i vattnet. Enya dirigeras sen "mot land" och matte låter sig bogseras in till fastlandet genom att hålla i en av Enyas ringar på selen.

Titta på ett inslag från träningshelgen på Hundetablissemangets Webb TV:



Marre är tillsammans med elitförare Matilda Pettersson och Lotta Klingfeldt en del av toppskiktet av Sveriges vattenprovsförare. De utgör samtidigt en stor procentandel av alla utövare i den ganska ovanliga sporten eftersom det går att räkna Sveriges aktiva elitekipage på två händer. Förra helgen tränade de hemma hos Fredrik Jansson som siktar mot sin första start i elitklass.

Materialsport
Det blåser några sekundmeter och näckrosorna guppar i vattnet denna söndag då gänget kör långhelgens tredje och sista träningsdag. Under detta veckoslut, som mestadels varit soligt, har alla hundar fått ett individuellt anpassat träningsupplägg utefter förarens önskemål.

– Fokus har legat på att hämta personer i vattnet. Det är det som är svårast att träna när jag är hemma, förklarar Lotta Klingfeldt som tävlat på SM med två hundar.

Lotta och Delfi, \
Bild: © Sara Flodin, Tidningen Hundetablissemanget
Lotta och Delfi, "Faniloharoos Dilightfull dolfhin" på väg ut i båten som ros av Niklas som är utbildad roddare. Både figuranter och roddare inom vattenprovet är utbildade för uppdraget.

Den som vill utöva sporten bör ha, förutom tillgång till figuranter, även båt, bryggor och våtdräkt samt en sjö att träna i. Detta gör livräddning till en materialsport och möjligheten att utöva den blir svår för många.

SM-vinnare 2019
Matilda Pettersson har gjort en raketkarriär inom livräddning. Hon och Curran, "Flugdammens Curry", gjorde den första tävlingen i elitklass ett par månader innan de vann det svenska mästerskapet i vattenprov.

Matilda & Curran, <span>\
Bild: © Sara Flodin, Tidningen Hundetablissemanget
Matilda & Curran, "Flugdammens Curry", gjorde SoR-provet 2017, första tävlingsstart 2018 & vann det svenska mästerspet 2019.

– Förra året gick jättebra. Jag gjorde min första tävling 2018 så detta är min tredje tävlingssäsong, säger Matilda när hon tränat klart och hunnit byta om från våtdräkt till sommarklänning. 

Hör en intervju med Matilda i WebbTV-inslaget ovan.

Matilda är aktiv med sina hundar i många sporter. Tillsammans med Curran har hon vunnit två ungdoms-SM i rallylydnad. 2018 kom paret precis utanför prispallen då de tävlade SM i rally och i år kvalade hon in två av sina hundar till mästerskapet. 

– Det var första gången jag kvalade in två av mina hundar och så blev det ingen tävling. Då var jag så klart väldigt besviken, men vi satsar på kommande rally-SM istället, konstaterar Matilda som tycker att rallylydnaden ger henne fördelar i livräddnings-sporten då hunden behöver tycka om att samarbeta för att utöva vattenprovets moment.

Haiwa, \
Bild: © Sara Flodin, Tidningen Hundetablissemanget
Haiwa, "Faniloharoos Loving You" är uppfödd av Lotta men räknas nu till Matildas "hundstall".

Momentens uppbyggnad
I elitklass ingår sex olika moment plus bedömning av ekipagets helhetsintryck. Momenten är uppbyggda av några återkommande komponenter som försvåras i elitklassen.

Klicka HÄR för att läsa reglerna i vattenprov (VP).

– Apportering, budföring, dirigering och följsamhet är det som allt i stort sett går ut på. Att din hund går dit du säger och att den kan hoppa ner i vattnet från en brygga och båt. Hunden ska också kunna hämta in en person och dra in en båt till land, förklarar Lotta. 

För att få börja tävla i startklass måste ekipaget klara av ett obligatoriskt sim och räddningsprov (SoR). Testet kan liknas vid ett anlagsprov och görs för att visa att hunden kan simma 50 meter, bogsera sin förare och apportera ett föremål.

I momentet \
Bild: © Sara Flodin, Tidningen Hundetablissemanget
I momentet "undervattensapportering" ska hunden plocka upp ett föremål som ligger på botten genom att doppa ner huvudet i vattnet.

Först på land
På grund av Corona har 2020 års Svenska Mästerskap i vattenprov ställts in, men ytterligare fyra prov kommer arrangeras i augusti och september. Tävlingssäsongen för livräddningshundar brukar pågå från, i bästa fall, april till september och SM avgörs alltid i slutet av perioden. Förarna tränar dock även mycket vintertid och alla nya hundar övar först in momenten på land.

– Vi börjar med att träna apporteringen på land. Hundarna ska kunna apportera i stort sett vad som helst på tävling, men vi börjar med apporter och dummies. En utmaning är att lära hunden apportera ett rep. Hunden ska kunna att runda personer och dra saker i ett rep, berättar Lotta.

Ett elitprogram tar cirka 15-20 minuter och föraren får endast belöna hunden med röst och klappar.
Bild: © Sara Flodin, Tidningen Hundetablissemanget
Ett elitprogram tar cirka 15-20 minuter och föraren får endast belöna hunden med röst och klappar.

Liksom i andra hundsporter är det viktigt att hundarna inte tuggar på apporter eller repet som de håller i munnen under apporteringsmomenten. Detta är något som Matilda avslöjar att hon fått fokusera extra på. När allt fungerar på land ska moment även fungera när hunden simmar i vattnet.

– Vissa hundar är helt coola med det medan andra går igång och tappar fokus, enligt Lotta.

New Foundlandshund är den ras som de andra två raserna avlats fram ur.
Bild: Matilda Persson
New Foundlandshund är den ras som de andra två raserna avlats fram ur.

New Foundlandshund ursprunget
Både Landseer och Leonberger har ursprungligen avlats fram ur New Foundlandshund. Gemensamt för dessa tre raserna är att de har simhud mellan tårna och de flesta hundarna gillar vatten.

– Annars lär vi dem simma. Det viktigaste är att de känner sig trygga. Valpar plaskar ofta med frambenen, men om du håller den stadigt så bogen hänger ner i vattnet upptäcker den snart hur den ska simma, förklarar Lotta som föder upp Landseer.

– När mina valpar är fyra veckor tar jag fram en vattenbalja i rummet till dem, säger Lotta.

Vattenprovsreglerna tillåter endast rasrena Landseer-, Leonberger- och New Foundlandshundar att tävla och proven arrangeras av den sistnämnda rasens klubb. Marre berättar att det beror på att provet enligt SKK är ett arbetsprov för New Foundlandshunden. De andra två raserna tillåts tävla då Newfoundlandshundar har använts för att få fram dem.

– I Newfoundlandshundens historia ingår att de skulle kunna hjälpa till att dra in fiskarnas nät och liknande uppgifter, förtydligar hon.

Fredrik Jansson tränar för att göra första start i elitklass med sin Landseerhanne Scooby, \
Bild: © Sara Flodin, Tidningen Hundetablissemanget
Fredrik Jansson tränar för att göra första start i elitklass med sin Landseerhanne Scooby, "Flugdammens Eros".


Det är dock endast en bråkdel av alla uppfödare av de tre raserna som får sina avkommor meriterade i vattenprov. 

– Egentligen tror jag att alla uppfödare vill det, men det är inte lätt att få tag på köpare som verkligen brinner för detta, lägger Lotta till.

Liten sport
I år arrangeras åtta stycken tävlingar. Då sporten är liten händer det ofta att tävlingar ställs in, vilket Lotta tror försämrar mångas intresse för att tävla i sporten. 

– Vi måste få fem anmälda ekipage till en tävling annars ställs den in. 

Under en period fick även andra raser göra vattenprov. 

– Vi är flera som vill öppna upp för fler raser igen, avslöjar Lotta och lägger till att andra raser är välkomna att träna med dem.

– Jag vet att tidigare körde några livräddning med Rottweilers här i Sverige. I Norge, där proven är öppna för andra raser, tävlade en duktig Riesenschnauzer förra året och många Retrievers, främst Labradorer tävlar där, berättar Marre.

För att ägare av andra raser ska få möjlighet att träna lite vattenaktiviteter har Marre startat brygghopps-träning i Stockholm. 

Klicka HÄR för att komma till Dock jumping dogs Swedens Facebooksida.

Även de portugisiska och spanska vattenhundarna har egna vattenprov som utformats specifikt för raserna. Perro de agua español har dock endast inofficiella prov som  inspirerats av New Foundlandsklubben.

Klicka HÄR för att komma till vattenprovsregler för den Portugisiska vattenhunden.

Säkerheten viktig
Att träna livräddning är inte helt ofarligt och både förare och figuranter måste bära flytväst, men inte hundarna. Den som blir nyfiken och vill prova på uppmanas ta kontakt med någon av de ansvariga i rasklubbarna. 

I en Facebookgrupp kan den som är intresserad få kontakt med kunniga i sporten, klicka HÄR för att komma till gruppen.

– Undvik bada i alger och tänk på att hunden kan bli vattenförgiftad om den dricker för mycket. Tvinga aldrig din hund att bada och i början behöver kanske din hund ha flytväst för att den ska tycka att det är kul, tipsar Marre.

Livräddningshundarna tillåts inte att användas vid olyckstillbud i Sverige .

– I Italien används hundarna för livräddning. Skulle det hända en olycka och jag såg någon som var på väg att drunkna skulle jag definitivt ta med mig hunden ut och rädda den personen, konstaterar Lotta.

Utgångsställningen är att hunden ska stå eller sitta vid förarens vänstra sida i momenten.
Bild: © Sara Flodin, Tidningen Hundetablissemanget
Utgångsställningen är att hunden ska stå eller sitta vid förarens vänstra sida i momenten.


Skriv ut



Copyright: TidningenHundetablissemanget