Antalet hundhallar ökar och numer ser många hundägare det som en självklarhet att träna sin hund i en behaglig miljö även under vintertid. Tidningen Hundetablissemanget har kartlagt Sveriges hundhallar.
Många förlägger sin hundträning inomhus. Även vid regnväder och heta sommardagar ger en träningshall skydd och möjlighet för hundägare att få ut det bästa av sin träningstid. På kartan är platser markerade där det finns hundhallar som är tillgängliga för allmänheten att hyra.
1
Pagla Hundarena
Adress: Paglavägen 8, 961 36 Boden
Storlek i m2: 350
Golvyta: sviktpad och konstgräs
Temperatur: ca 13 grader (min 10, max 15)
Timpris: Vardagar fram till 17: 150kr/t, Kvällar 250kr/t, Helger 200kr/t. Även heldag och hel helg hyra till rabatterat pris.
Vem får hyra hallen: Medlemmar i Bodens BK och Bodens HU.
Toalett i anslutning till hallen: Toalett finns i lokalen.
Hallen drivs av: Bodens Brukshundklubb och Hundungdom
Övrigt som finns i anslutning till hallen: Kontor/sekretariat med konferensbord för Fina promenadstråk i skog och mark samt skidspår.
Gratis parkering i anslutning till hallen: Ja, finns 7 parkeringar med motorvärmaruttag vid ingången, sedan finns en stor parkering ca 300m bort i anslutning till skidområdet.
Materiel som finns att tillgå: Finns bla agilitypark, bruksstege, lydnadshinder (täckt), rallylydnadsskyltar, koner.
Webbadress: https://www.bokamera.se/BodensBrukshundklubb
Fotograf av bild: Linnéa Lundberg
2
Fokushallen
Adress: Börstskärsgatan 9, Luleå
Storlek i m2: 200, träningsytan 145
Golvyta: Kort konstgräs
Temperatur: 16-17 grader
Timpris: 150:- vardagar 06:00-15:00. 200:- vardagar 15:00-22:00 samt helger.
Vem får hyra hallen: Allmänheten, föreningar och företag.
Toalett i anslutning till hallen...